Registracija  |  Naujienų prenumerata   |  Karjera  
 
 
 

 
Pardavimo vadybininkas patalpinta: 2011.07.04


Mes ieškome išties gabių pardavėjų, kurie turi rimtų ateities ambicijų šioje srityje. Ieškome darbuotojų kurie supranta, kad pasiekti gerų pozicijų šitoje rinkoje be pardavimo patirties praktiškai neįmanoma. Ieškome tokių kurie supranta kaip svarbu susikurti verslo pažįstamų ratą ir supranta, kad reklamos pardavimai greičiausias kelias tą pasiekti.

Todėl netgi iš jau turinčių pardavimų srityje patirties norime mums skirto motyvacinio laiško. Formalus nuvalkiotas tipinis motyvacinis - ne tai ko mes laukiame. Mes norime, kad motyvaciniame laiške parašytumėte apie savo profesinę viziją, kaip Jūs matote savo ateitį mūsų kompanijoje, kuo darbas mūsų kompanijoje susijęs su Jūsų ateities profesine vizija.

Mes nenorime naudotis Jūsų naivumu ir imti tokių žmonių kuriems pardavimo vadybininko darbas yra iš bėdos.

Tačiau deja ne visada iš karto pamatome tokius žmones ir norime, kad perskaite šį straipsnį suvoktumėte ar Jūs tikrai norite šio darbo. Jei tai darbas iš bėdos, ieškant kitokio darbelio su leidžiančia praegzistuoti alga, labai prašom nesiųsti savo CV, negaiškite nei savo nei mūsų laiko.

Turėdami gerą produktą rinkoje mes žinome, kad iš šito darbo galima gerai užsidirbti. Tik nesitikėkite, kad neturėdami klientų rato, neskirdami viso savo laiko ir pastangų sugebėsite uždirbti pragyvenimui ( ne egzistavimui), na o daugiau straipsnyjePardavimo vadybininkas

Pastaruoju metu didžiojoje dalyje darbo skelbimų ieškoma pardavimo vadybininkų. Išnešiojamojo pardavimo, materialių ar intelektualinių produktų aktyvūs pardavėjai darbo turėtų nestokoti.

Pokalbyje dėl vadybininko darbo dažnai vos vienu klausimu galima išsiaiškinti, ar žmogus bus sėkmingas

Deja beveik visose kompanijose jaučiamas gerų pardavimo vadybininkų stygius ir įmonių vadovai skundžiasi, kad gerą vadybininką labai sunku surasti.

Požiūris į vadybininko darbą

Kaip Lietuvoje žiūrima į pardavimo vadybininko profesiją? Dauguma į pardavimo vadybininką žiūri su pašaipėle, sieja jį su siurblių pardavėju, bėgiojančiu jaunuoliu. Tuo tarpu vakaruose pardavimo vadybininkas paprastai gerbtina profesija, ypač vertinami pardavėjai, turintys daug patirties ir ryšių. Dažniausiai tokio asmens pareigos nesivadins pardavimo vadybininkas, tačiau daro būtent šį darbą - aktyviai ieško naujų klientų, bendrauja su susikurtų klientų ratu. Skirtingai nei Lietuvoje, kur pardavimo vadybininkais dažniausiai dirba žmonės, ką tik baigę studijas, vakaruose pardavimo vadybininkas yra vyresnis nei vidutinio amžiaus, sukaupęs daug darbo ir gyvenimiškos patirties darbuotojas.

Kas yra pardavimo vadybininko turtas Pagrindinis pardavimo vadybininko turtas yra jo klientų ir pažįstamų ratas. Geras pardavimų vadybininkas, išėjęs į kitą kompaniją, be problemų perkels savo klientų ratą naujam produktui. "Prieš tai buvusioje darbovietėje vadovai nutarė, kad uždirbu per daug ir ėmė mažinti procentus nuo pardavimo sandorių. Perėjau į tokio pat profilio įmonę, kuri sutiko su mano pageidaujamu komisiniu ir per kelis mėnesius persivedžiau beveik visus savo klientus, - sako Gintaras, dirbantis baldų pramonėje. - Dabar gaunu kelis kartus didesnį atlyginimą, tačiau ir mano dabartinė įmonė aplenkė mano buvusią darbovietę, kuri dabar balansuoja ties užsidarymo riba. Manau kitą kartą jų savininkai pagalvos, ar galima skriausti juos maitinantį pardavimo vadybininką." Gana nesudėtinga ir iš šito kriterijaus atskirti, ar tikrai prieš Jus sėdi tikras pardavimo vadybininkas. Jei jis „puikiai ir sėkmingai" dirbo kelerius metus pardavimo vadybininko darbą ir negali išvardinti nė dešimties mėgiamų klientų, kas klientą atstovauja ir kokie jo pomėgiai - greičiausiai tas žmogus nėra sėkmingas pardavimų vadybininkas.

Pagal ką rinktis, kur dirbti pardavimų vadybininku Reklamos pardavimuose dirbančio Manto nuomone, tolygiai svarbu produktas, kuriuo prekiaujama ir klientų sąrašas, su kuriais reikia kontaktuoti. Komisiniai svarbu, tačiau, jei gana greitai parododamas rezultatus, atlyginimo sąlygas galima diktuoti pačiam. "Dabar jau aš renkuosi su kuo noriu dirbti ir, jei produktas silpnas, mažai reklamuojamas, nežinomas rinkoje - aš jo nesirinksiu, net jei siūlys didelius komisinius ir bus gera klientų duomenų bazė. Tačiau jei būčiau naujokas, vargiai ar galėčiau tikėtis, kad man patikėtų gerų klientų sąrašą gerame produkte. Dažniausiai gerus sąrašus turi seni darbuotojai, pradėję dirbti su juo nuo nulio ar atėję veiklos pradžioje. Todėl geriau rinktis gerą klientų sąrašą ir pradėti dirbti perspektyviame produkte. Perspektyviu produktu vadinčiau tokį, kuris yra perspektyvioje rinkoje; stipri kompanija, turinti patirties vystant panašius produktus, galinti skirti lėšų produkto reklamai ir žinomumo didinimui", - sako pašnekovas.

Ko klausti, renkantis kompaniją

Sužinoti, ar bus dirbama su perspektyviu produktu, galima iš esamų kompanijos darbuotojų žinių. Kokią rinkos dalį užima produktas, koks jo žinomumas, kokie planai didinti rinkos dalį ir žinomumą. Jei produktas naujas Lietuvoje, tačiau yra užsienyje, - kokia jo situacija ten, kokių bus imamasi priemonių pasiekti tų pačių ar geresnių rezultatų vietinėje rinkoje.

Pardavimo vadybininkas, skirtingai nuo daugelio kitų profesijų, gali net ir pirmame pokalbyje užduoti klausimų apie atlyginimą. Dažniausiai pardavimo vadybininkai gauna bazinį atlygį ir didžiąją atlygio dalį susidaro iš komisinių. Todėl, jei pirmiausia imsite klausti apie bazinio atlygio dydį, greičiausiai apie jus bus susidaryta nuomonė, jog esate darbuotojas, neorientuotas į rezultatus. Pirmiausiai išsiaiškinkite, ar yra ir kokio dydžio pardavimo planai, kokia komisinių sistema.

Sužinokite, kiek žmonių dirba prie projekto ir kiek laisvų, kokio lygmens įmonių galite tikėtis, nuspresndęs dirbti. Atsakymai leis suprasti, kiek galima tikėtis uždirbti.

Kuo man patinka pardavimo vadybininko darbas

Už savo rezultatus visiškai atsakingas vadybininkas. Aišku, daug priklauso nuo prekiaujamo produkto, rinkos, tačiau geram pardavimo vadybininkui tai nėra esminiai kriterijai, įtakojantys atlygį. "Būna, kad vieną mėnesį vos uždirbu pragyvenimui, tačiau, jei skiriu daug laiko darbui, pasiimu gerokai daugiau, nei vidutinį atlyginimą. Kai kada iš vieno kontrakto uždirbu 1500 - 2000 litų. Pasižiūrėjus vidutines metines pajamas, uždirbu dažnai geriau, nei vidutinės firmos direktorius, o tokios atsakomybės, nervų šiame darbe nėra", - įsitikinęs vadybininkas Paulius, dirbantis reklamos pradavimuose 5 metus.

Vadybininkas privalo išlikti stiprus tiek prieš klientus, tiek prieš verkšlenančius ir blogai nuteikiančius kolegas "Dirbdamas daug išmokau, gerokai daugiau nei mokė universitete - norint parduoti, tenka išmokti ne tik rinkodaros, reklamos, psichologijos pradžiamokslio. Jei nori parduoti, tampi ne tik savo produkto, bet ir kliento sričių žinovu, išmoksti jausti klientą iš balso intonacijos, kūno judesių. Darbinę patirtį labai sėkmingai pritaikau gyvenime, sugebu įkalbinti žmones padaryti tai, ko man reikia."

Kas bjauriausia pardavimo vadybininko darbe

Vadybininkas Paulius sako, jog bjauriausias yra visuomenės požiūris į vadybininko darbą. Juokinga, kad kuo smulkesnė firmelė, tuo „kietesnis" vadovas ar savininkas. Būna nemalonių atvejų, kai firmelės, kurios pajamos mažesnės nei mano atlyginimas, vadovas šnekasi su manimi kaip su šiukšle. Erzina ir viską žinančios sekretorės ir reklamos vadybininkės, paklaustos konkrečių klausimų ir nesugebėjusios tinkamai atsakyti - savo nekompetenciją pradeda dangstyti grubumu. Tačiau dirbdamas aštuonis metus, šioje rinkoje susikūriau nuolatinių klientų ratą, todėl nebeskambinu aklai ir taip išvengiu nemalonių žmonių. Tačiau naujokui, jei jis neturi raganosio odos - tai labai sunkus išbandymas. Dažniausiai po kelių tokių nemalonių pokalbių, gali užeiti depresijos banga, iš kurios naujokai gana sunkiai išsikapsto. Šleikščiai nuteikia ir tie žmonės, kurie apsimeta priimantys sprendimus: pradžioje tampo, paskui visaip ima peikti produktą ir vis neprisipažįsta, kad sprendimų niekas jiems ir neleidžia priimti.

Pardavimo vadybininko perspektyvos Farmaciniuose pardavimuose dirbanti, reguliuojanti kompanijos pardavimų vadybininkų veiklą, Monika: "Kiek pažįstu gabių pardavimo vadybininkų, dauguma iš jų dirba įmonių vadovais. Matau, kad tai praktiškai tas pats darbas: jie bendrauja su didesniais klientais tiesiogiai ir prižiūri kelių pardavimo vadybininkų ir projekto vadovų komandą, dirbančią su kitais klientais ir padedančiais prižiūrėti didžiuosius. Dalis pardavimų vadybininkų, sukūrę konsultacines, mokymų kompanijas, dirba toje pačioje kompanijoje pardavimų grupės vadovais. Iš didelio pažįstamų gabių pardavėjų rato nežinau nė vieno, kuris būtų emigravęs dėl ekonominių priežasčių. Kompanija 3 - 4 kartus per metus siunčia į tobulinimosi kursus, kurie labiau panašūs į aukščiausios klasės pažintines poilsines keliones. Uždarbio užtenka, per 3 metus išsimokėjau už didelį butą Vilniaus senamiestyje, nusipirkau apartamentus Bulgarijoje prie pat jūros.

"Nemanau, kad pardavimo vadybininko tikslas turėtų būti direktoriaus postas, - sako Jaunius, dirbantis seminarus vedančioje kompanijoje. - Į pardavimus atėjau iš didelės ir žinomos kompanijos direktoriaus pozicijos. Nedideliuose ir dažnuose pardavimuose mačiau gerą perspektyvą, šiuo metu dirbu grupės vadovu, parduodu dideliems klientams ir prižiūriu jaunimą. Uždirbu gerokai daugiau, nei dirbdamas direktoriumi ir grįžti į tas pozicijas visai nesinori. Šiandieninėje Lietuvoje mokesčiai, finansinė atsakomybė kelia tokį stresą, kad pardavimuose dirbti kelis kartus ramiau ir malonu turėti laisvus savaitgalius."

Pagrindinės pardavimo vadybininkų karjeros kryptys "vertikalioji" ir "horizontalioji". Geras pardavimo vadybininkas su administravimo sugebėjimais kyla link įmonių vadovybės, grupių vadovų. Dalis eina „horizontaliai" su patirtimi gaudami vis geresnių klientų sąrašus.

Kaip tapti geru pardavimo vadybininku Įmonių vadovai skundžiasi, kad „verslo vadybos" specialybių studentai visiškai neįsivaizduoja, koks tai darbas. Mokymo įstaigos neturi galimybių suteikti aukšto lygio pardavimo vadybininko žinių, nes juose nedėsto praktikai. Pakankamai ilgai naujokai yra nuostolingi kompanijai: nedaug parduoda, tuo tarpu reikalavimai atlygiui labai aukšti. Greičiausiai dėl to, masės „gabių" pardavėjų išvyksta į Londoną gatvių šluoti.

"Turėjau tris mokytojus, - pasakoja Gabija, žemės ūkio technikos pardavėja, - manau gera mano savybė, kad aš klausau tų patarimo, kurie yra šio to pasiekę savo srityje. Mūsų didelėje pardavėjų grupėje du trečdaliai pardavėjų buvo nevykėliai, nuolat skundęsi prastu produktu, blogomis sąlygomis. Susikūrę savotišką nepatenkintųjų klubą, dalinęsi savo „gyvenimiška" patirtimi į kairę ir į dešinę. Nė vienas iš jų ir dabar nėra nieko žmoniško pasiekęs. Vietoj to, kad padėti kitam, jie tik murkdydavo kolegas į depresijos liūną. Tuo tarpu grupėje buvo pardavėjų, kurie puikiausiai parduodavo. Nors kaip tik jie nebuvę linkę dalintis patirtimi, gaudžiau kiekvieną iš jų išlėkusią frazę, analizavau jų sėkmės atvejus. Aš ėmiau juos mėgdžioti ir greitai mano rezultatai pasidarė kelis kartus geresni nei visos pilkosios pardavėjų masės. Pardavėjas turi neklausyti verkšlenančių kolegų, tai yra puviniai kompanijoje, gadinantys visiems nuotaiką ir o silpnesnės psichikos pardavėjus išvis sužlugdo - venkite tokių žmonių. Pavyzdžiu turi būti geras sėkmingas pardavėjas. Jei nesiseka, pirmiausia reikia žiūrėti ne į aplinką, o į save. Daugiausiai pardavimuose nesėkmę nulemia vidinės problemos, nes produktas ir rinka negali sugesti per savaitę, tuo labiau, kad kiti sugeba parduoti.

Naujokui pardavėjui siūlyčiau atsižvelgti į kelis svarbius faktorius ir daryti tokius darbus:
Kruopščiai prižiūrėk savo įmonių duomenų bazę
Įrašyk „auksinę frazę", kuri padėjo atkreipti kliento dėmesį pokalbio metu
Suskirstyk klientus pagal svarbą, nepalik jų ramybėje
Surašyk kliento prieštaravimus
Analizuok, kodėl pasisekė ar nepasisekė pardavimas
Užsirašyk tai, kas tą dieną buvo geriausia, padės depresijos laikotarpiu
Bėk nuo verkšlenančių, klausyk, ką sako sėkmingas pardavėjas www.visasverslas.lt
spausdinti   |   persiųsti

Vytenio g. 9, Vilnius, Lithuania
Phone: +370 2 333 102
E-mail: info@iks.lt
 
Pateikta informacija negali būti publikuojama viešai ar naudojama komerciniais tikslais be UAB „Interaktyviosios komunikacijos sprendimai“ raštiško sutikimo.
Plačiau apie informacijos publikavimą kitose žiniasklaidos priemonėse...